Get Adobe Flash player

OŠ Jezerski

Osnovna škola "Jezerski" se nalazi u naselju Jezerski kod Bosanske Krupe sa područnom školom u Mahmić selu (oko 4 km od centralne škole). Ova dva naselja su zapravo dvije Mjesne zajednice općine Bosanska Krupa koje zajedno broje oko 4000 stanovnika.

Prva školska ustanova u Jezerskom je počela sa radom poslije II sv. rata u vidu tečajeva za podučavanje čitanja i pisanja. U Jezerskom i u Mahmić Selu škola je zvanično počela sa radom 1948. godine. U Mahmić Selu te je godine napravljena škola koja je i danas postojeća, a u Jezerskom nastava se izvodila u objektu tzv. medresa. Potom je nastava izvođena u zaseoku Dijelovi. To je bila zgrada društvenog vlasništva u kojoj je bila i ambulanta i škola zajedno. Škola je bila četverorazredna, od prvog do četvrtog po jedno odjeljenje, oko 30 učenika u svakom odjeljenju. Prvi učitelj u Jezerskom je bio izvjesni Cerić koji je radio u već spomenutoj medresi. 1952. godine napravljena je stara škola (objekt koji sada služi kao abmulanta) i bila je do 1969. godine u funkciji jedinog školskog objekta u Jezerskom. 1969. godine je napravljena nova Centralna škola u Jezerskom koja i danas egzistira kao takva. Sve do 1976. godine škola u Jezerskom i Mahmić Selu je bila u sastavu Osnovne škole „Vaso Pelagić“ u Bosanskoj Otoci. Spomenute godine škola u Jezerskom se odvojila u samostalnu škola i do danas takva postoji. Centralna je škola bila osmorazredna a područna u Mahmić selu četverorazredna. 1980. godine škola je imala najveći broj učenika (1050) što je opravdalo njeno nezavisno funkcioniranje.

Tokom rata škola je bila izmještena u raznorazne objekte po zaseocima jer je glavni školski objekt služio za svrhe odbrane od neprijateljske agresije, ali i radi sigurnosti za učenike od granatiranja i drugih ratnih dejstava. Škola je tada brojala preko 900 učenika kako mještana, tako i izbjeglica.

Nakon rata škola se našla velikim dijelom u devastiranom stanju. Sanirana je 1996. godine i osposobljena za izvođenje nastave. U Mahmić Selu škola se nije obnavljala 50 godina (od 1948. do 1998.). Zbog toga je sanirana i iz velike potrebe formirana kao područna osmorazredna škola i do danas funkcionira kao takva. 2003. godine rodila se ideja za područnu školu u Tromeđi, zaseoku na granici između cazinske i bosanskokrupske općine, koja je trenutno u izgradnji.

Što se tiče nastavnog osoblja, sve do zadnjeg rata uglavnom su nastavnici bili sa strane, a danas su većinom to učenici koji su tu školu završili prije rata, dakle mještani Jezerskog i Mahmić Sela.

1973. godine je izašla prva generacija osmorazredne škole, a već ih ima doktora, magistara i fakultetski obrazovanih iz gotovo svih struka.

 

Naziv škole: Osnovna škola "Jezerski"

Adresa: Jezerski bb, 77241, Bosanska Krupa

 

Direktor: v.d. Jasmin Đanan

Sekretar: Admir Harčević

Pedagog: Lejla Sedić

 

Tel/fax: 037 481 063

email: osjezerski@hotmail.com

web: http://www.os.jezerski.net

« Oktobar 2015 »
Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner

© Općina Bosanska Krupa, Terzića bb, 77 240 Bosanska Krupa, Tel +387 (0)37 471 088